Skip to content

20 Sun Valley RdTrenton, NJ 08690

Built 1957

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block1841
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,245
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
39%
Improvement Value:$134,700
61%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,725+6.7%
2024$7,240+6.3%
2023$6,810+6.5%
2022$6,392+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$323,000
Sq Ft1,245DeedBook 6443, Page 655Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft1,245DeedBook 6244, Page 1053Recorded3/22/2016

Property Sale

Sale
$112,692

From:

To:

Sq Ft1,245DeedBook 6224, Page 584Recorded7/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 1957