Skip to content

32 Century WayTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block1841
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,245
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,400
32%
Improvement Value:$179,200
68%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,325+6.7%
2024$8,740+1.2%
2023$8,634+6.5%
2022$8,105+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,245DeedBook 6421, Page 1987Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,245DeedBook 6330, Page 790Recorded6/14/2018

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 6149, Page 1761

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 2136, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1955