Skip to content

16 Century WayTrenton, NJ 08690

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block1841
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,500
48%
Improvement Value:$93,900
52%
Total Assessment$179,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,322+6.7%
2024$5,926+1.2%
2023$5,854+6.5%
2022$5,495+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft960DeedBook 6595, Page 811Recorded6/26/2025

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 6367, Page 360Recorded5/16/2019

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 2447, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1955