Skip to content

23 Phaeton DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
Jun 19, 2025

Property Information

Block1848
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,400
48%
Improvement Value:$94,700
52%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,417+6.7%
2024$6,015+5.7%
2023$5,692+6.8%
2022$5,328+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$382,000
Sq Ft960DeedBook 6596, Page 1993Recorded7/14/2025

Property Built

Built

Year Built: 1955