Skip to content

40 Century WayTrenton, NJ 08690

Built 1957

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 7, 2012

Property Information

Block1841
Lot93
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
38%
Improvement Value:$138,000
62%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,876+6.7%
2024$7,382+1.2%
2023$7,293+6.5%
2022$6,846+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 6163, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1957