Skip to content

5 Capri LaTrenton, NJ 08690

Built 1968

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 19, 2016

Property Information

Block1845
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,126
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
33%
Improvement Value:$171,500
67%
Total Assessment$254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,983+6.7%
2024$8,419+1.2%
2023$8,317+6.5%
2022$7,808+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,126DeedBook 6263, Page 464Recorded9/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1968