Skip to content

434 Massachusetts Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2024

Property Information

Block1870
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
19%
Improvement Value:$109,500
81%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,764+6.7%
2024$4,466+1.2%
2023$4,412-6.3%
2022$4,709+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6554, Page 729

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 6011, Page 504

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2529, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1940