Skip to content

1401 Nottingham WayTrenton, NJ 08609

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2019

Property Information

Block1757
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
21%
Improvement Value:$105,000
79%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,683+6.7%
2024$4,390+1.2%
2023$4,337-6.3%
2022$4,629-5.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 6303, Page 1907Recorded10/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5374, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 3725, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1930