Skip to content

403 Connecticut Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 1999

Property Information

Block1871
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,522
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,600
17%
Improvement Value:$139,300
83%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,882+6.7%
2024$5,513+1.2%
2023$5,446-6.3%
2022$5,813+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950