Skip to content

338 Atlantic AveTrenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2014

Property Information

Block1871
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description1.5S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage953
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
22%
Improvement Value:$96,600
78%
Total Assessment$123,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,356+6.7%
2024$4,083+1.2%
2023$4,033-6.3%
2022$4,305+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4445, Page 292

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 3546, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1940