Skip to content

473 Lynwood AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block1874
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,100
16%
Improvement Value:$115,400
84%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,557+6.7%
2024$4,271+1.2%
2023$4,219-3.3%
2022$4,361+2.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,380DeedBook 6545, Page 676Recorded1/2/2024

Property Sale

Sale
$153,500

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 6328, Page 1361Recorded5/31/2018

Property Sale

Sale
$55,125

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 6293, Page 1285Recorded7/25/2017

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 5918, Page 114

Property Sale

SaleMulti
$89,500
DeedBook 4101, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 2145, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1925