Skip to content

643 Norway AveTrenton, NJ 08629

Built 1900

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Jun 11, 1984

Property Information

Block1875
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,106
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
25%
Improvement Value:$62,400
75%
Total Assessment$83,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,932+6.7%
2024$2,748+1.2%
2023$2,715-6.3%
2022$2,898+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 2253, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1900