Skip to content

426 Lynwood AveTrenton, NJ 08629

Built 1900

Last Sale Price
$42,500
Last Sale Date
Nov 19, 2015

Property Information

Block1875
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
24%
Improvement Value:$72,400
76%
Total Assessment$94,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,344+6.7%
2024$3,135+1.2%
2023$3,097-6.3%
2022$3,305+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$42,500

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 6234, Page 1034Recorded11/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$68,149
DeedBook 4260, Page 36

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 3300, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1900