Skip to content

716 Hobart AveTrenton, NJ 08629

Built 1953

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Aug 4, 1998

Property Information

Block1880
Lot112
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,119
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
23%
Improvement Value:$110,600
77%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,078+6.7%
2024$4,760+1.2%
2023$4,702-3.3%
2022$4,860+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 3431, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1953