Skip to content

1901 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1998
Commercial

Last Sale Price
$1,730,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block1880
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class10
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,900
18%
Improvement Value:$1,005,100
82%
Total Assessment$1,224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,134+6.7%
2024$40,429+27.2%
2023$31,785-6.3%
2022$33,928+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,730,000
DeedBook 6418, Page 1882Recorded10/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1998