Skip to content

496 Johnston AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block1880
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class35
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage964
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,400
34%
Improvement Value:$35,000
66%
Total Assessment$53,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,882+6.7%
2024$1,764+1.2%
2023$1,742-6.3%
2022$1,860+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 2319, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1925