Skip to content

494 Johnston AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 21, 2023

Property Information

Block1880
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage964
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,400
22%
Improvement Value:$66,600
78%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,262+28.7%
2024$1,757+1.2%
2023$1,736-6.3%
2022$1,853+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft964DeedBook 6543, Page 1848Recorded12/19/2023

Property Sale

Sale
$121,500
Sq Ft964DeedBook 6528, Page 1890Recorded7/19/2023

Property Sale

SaleMulti
$72,500
DeedBook 2584, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1925