Skip to content

512 Johnston AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Oct 30, 1998

Property Information

Block1880
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class27
Description2S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
22%
Improvement Value:$70,500
78%
Total Assessment$90,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,193+6.7%
2024$2,993+1.2%
2023$2,956-6.3%
2022$3,156+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 3486, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1925