Skip to content

704 Johnston AveTrenton, NJ 08629

Built 1945

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 29, 2004

Property Information

Block1880
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
17%
Improvement Value:$145,100
83%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,044+6.7%
2024$5,665+1.2%
2023$5,596-6.3%
2022$5,973+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4918, Page 123

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 4294, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1945