Skip to content

26 Scammell Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 6, 2010

Property Information

Block1882
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
27%
Improvement Value:$65,500
73%
Total Assessment$89,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,154+6.7%
2024$2,956+1.2%
2023$2,920-6.3%
2022$3,117+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 6068, Page 970

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 5680, Page 33

Property Sale

SaleMulti
$73,535
DeedBook 4852, Page 10

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 3595, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1925