Skip to content

2017 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1930
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 26, 2025

Property Information

Block1883
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class27
Description2S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,200
23%
Improvement Value:$76,400
77%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$3,607+3.4%
2013$3,489-0.4%
2012$3,504+1.4%
2011$3,456+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,556DeedBook 6586, Page 1851Recorded4/1/2025

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,316DeedBook 6579, Page 572Recorded1/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1930