Skip to content

1585 Elizabeth AveTrenton, NJ 08629

Built 1950

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Aug 15, 2007

Property Information

Block1894
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
20%
Improvement Value:$104,100
80%
Total Assessment$130,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,585+6.7%
2024$4,297+1.2%
2023$4,245-3.3%
2022$4,388+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$203,000
DeedBook 5727, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1950