Skip to content

333 Cypress La

Trenton, NJ 08610

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2005

Property Information

Block1913
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage844
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
45%
Improvement Value:$84,800
55%
Total Assessment$154,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,434+6.7%
2024$5,093+1.2%
2023$5,032-3.3%
2022$5,201+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928