Skip to content

166 Pope AveTrenton, NJ 08619

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2013

Property Information

Block1913
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page133

Building Details

Building Class17
Description1SF G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,293
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
29%
Improvement Value:$132,000
71%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,541+6.7%
2024$6,130+1.2%
2023$6,056-3.3%
2022$6,260+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$213,000
DeedBook 4463, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1963