Skip to content

81 Ribsam St

Trenton, NJ 08619

Built 1940

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Jul 21, 2006

Property Information

Block1921
Lot108
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page117

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
28%
Improvement Value:$137,700
72%
Total Assessment$191,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741+6.7%
2024$6,319+1.2%
2023$6,242-2.4%
2022$6,395+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$299,900
DeedBook 5455, Page 46

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 4926, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 4494, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1940