Skip to content

1415 S Olden AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 4, 2022

Property Information

Block2240
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page176

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
24%
Improvement Value:$138,100
76%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,410+16.2%
2024$5,516+1.2%
2023$5,449-10.9%
2022$6,117+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,411DeedBook 6504, Page 1028Recorded10/25/2022

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,411DeedBook 6417, Page 1474Recorded10/14/2020

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 6149, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1950