Skip to content

2190 Wh-Ham Sq Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block1934
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
34%
Improvement Value:$145,600
66%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,774+6.7%
2024$7,286+1.2%
2023$7,198+6.5%
2022$6,757+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$141,900

Property Built

Built

Year Built: 1960