Skip to content

2164 Wh-Ham Sq RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$493,000
Last Sale Date
Nov 17, 2025

Property Information

Block1934
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description2S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,586
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
33%
Improvement Value:$151,700
67%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,739+6.9%
2024$7,238+1.3%
2023$7,147+6.8%
2022$6,694+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$493,000
Sq Ft1,586DeedBook 6611, Page 614Recorded12/3/2025

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,586DeedBook 6590, Page 605Recorded5/12/2025

Property Sale

SaleMulti
$289,000
DeedBook 5051, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1960