Skip to content

70 Burtis AveTrenton, NJ 08690

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$343,333
Last Sale Date
Jan 8, 2026

Property Information

Block1950
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,215
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,700
43%
Improvement Value:$110,900
57%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,608+7.0%
2024$6,178+1.3%
2023$6,100+6.8%
2022$5,711+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$343,333
Sq Ft1,215DeedBook 6617, Page 210Recorded2/2/2026

Property Sale

SaleMulti
$49,350
DeedBook 2081, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1940