Skip to content

24 Limewood DrTrenton, NJ 08690

Built 1984

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 11, 2007

Property Information

Block1960
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
25%
Improvement Value:$272,900
75%
Total Assessment$363,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,824+38.2%
2024$9,278+1.2%
2023$9,166+6.5%
2022$8,604+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 5615, Page 213

Property Sale

SaleMulti
$83,900
DeedBook 2245, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1984