Skip to content

93 Limewood DrTrenton, NJ 08690

Built 1976

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block1961
Lot107
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,495
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
27%
Improvement Value:$268,200
73%
Total Assessment$368,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,982+6.7%
2024$12,168+1.2%
2023$12,021+6.5%
2022$11,284+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,495DeedBook 6498, Page 1861Recorded9/6/2022

Property Sale

SaleMulti
$213,000
DeedBook 2534, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1976