Skip to content

96 Limewood DrTrenton, NJ 08690

Built 1973

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 18, 2022

Property Information

Block2009
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,495
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
26%
Improvement Value:$295,600
74%
Total Assessment$397,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,011+6.7%
2024$13,133+1.2%
2023$12,974+6.5%
2022$12,178+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,495DeedBook 6473, Page 858Recorded1/28/2022

Property Sale

SaleMulti
$412,000
DeedBook 5027, Page 110

Property Sale

SaleMulti
$210,500
DeedBook 2588, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1973