Skip to content

11 Wisteria LaTrenton, NJ 08690

Built 1972

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block1985
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
33%
Improvement Value:$196,900
67%
Total Assessment$292,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,304+6.7%
2024$9,658+12.7%
2023$8,569+6.5%
2022$8,043+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,700DeedBook 6469, Page 1056Recorded1/3/2022

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,700DeedBook 6412, Page 255Recorded8/26/2020

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 6323, Page 1457Recorded4/18/2018

Property Sale

Sale
$193,094

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 6310, Page 1670Recorded12/20/2017

Property Sale

SaleMulti
$166,000
DeedBook 3382, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1972