Skip to content

20 Mill Bend RdTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Mar 25, 2020

Property Information

Block1982
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
38%
Improvement Value:$138,900
62%
Total Assessment$222,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,844+6.7%
2024$7,352+1.2%
2023$7,263+10.6%
2022$6,568+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,168DeedBook 6402, Page 663Recorded4/22/2020

Property Sale

SaleMulti
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 6238, Page 683Recorded1/8/2016

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 2833, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1964