Skip to content

6 Mill Bend RdTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block1982
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
36%
Improvement Value:$153,000
64%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,422+6.7%
2024$7,894+1.2%
2023$7,799+6.5%
2022$7,321-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500
Sq Ft1,482DeedBook 6373, Page 1416Recorded7/12/2019

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5626, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 2232, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1964