Skip to content

5 Wisteria LaTrenton, NJ 08690

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block1985
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,700
38%
Improvement Value:$157,800
62%
Total Assessment$254,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,969+6.7%
2024$8,406+1.2%
2023$8,304+6.5%
2022$7,795+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft1,844DeedBook 6600, Page 1480Recorded8/18/2025

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4021, Page 40

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2499, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1972