Skip to content

59 Great Oak RdTrenton, NJ 08690

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block1993
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,700
24%
Improvement Value:$350,800
76%
Total Assessment$459,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,193+6.7%
2024$15,177+1.2%
2023$14,993+6.5%
2022$14,074+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft3,240DeedBook 6603, Page 1403Recorded9/16/2025

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft3,240DeedBook 6214, Page 1953Recorded3/30/2015

Property Sale

Sale
$269,695
DeedBook 2648, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1990