Skip to content

1043 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block1998
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,198
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,100
26%
Improvement Value:$230,700
74%
Total Assessment$311,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,988+6.7%
2024$10,299+1.2%
2023$10,174+6.5%
2022$9,550+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 2840, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1964