Skip to content

1045 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1975

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block1998
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,971
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
29%
Improvement Value:$224,100
71%
Total Assessment$314,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,079+6.7%
2024$10,385+3.8%
2023$10,009+6.7%
2022$9,380+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,971DeedBook 6435, Page 1228Recorded3/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$73,900
DeedBook 2122, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1975