Skip to content

2 Handeland Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1976

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 21, 2015

Property Information

Block2010
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
29%
Improvement Value:$244,400
71%
Total Assessment$346,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,193+6.7%
2024$11,428+1.2%
2023$11,290+6.5%
2022$10,598+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 6227, Page 69Recorded8/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1976