Skip to content

1061 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1983

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 12, 2015

Property Information

Block1998
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
27%
Improvement Value:$239,600
73%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,636+6.7%
2024$10,907+1.2%
2023$10,774+6.5%
2022$10,114+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 6221, Page 36Recorded6/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

SaleMulti
$81,050
DeedBook 2184, Page 170