Skip to content

5 Switlik RdTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block2013
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,500
26%
Improvement Value:$292,800
74%
Total Assessment$393,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,860+6.7%
2024$12,991+1.2%
2023$12,833+6.5%
2022$12,047+2.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$104,900
DeedBook 2220, Page 21