Skip to content

25 Ray Dwier DrTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block2013
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,800
26%
Improvement Value:$298,600
74%
Total Assessment$401,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,145+6.7%
2024$13,258+1.2%
2023$13,098+6.5%
2022$12,295+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft2,940DeedBook 6567, Page 231Recorded9/3/2024

Property Built

Built

Year Built: 1980