Skip to content

7 Switlik RdTrenton, NJ 08690

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2013

Property Information

Block2013
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,500
25%
Improvement Value:$297,200
75%
Total Assessment$397,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,015+6.7%
2024$13,136+1.2%
2023$12,977+6.5%
2022$12,182+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1981