Skip to content

29 Ray Dwier DrTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 2, 1987

Property Information

Block2014
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
28%
Improvement Value:$257,500
72%
Total Assessment$359,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,676+6.7%
2024$11,881+1.2%
2023$11,737+6.5%
2022$11,018+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 2416, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1980