Skip to content

31 Ray Dwier DrTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 13, 2017

Property Information

Block2014
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,334
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,100
28%
Improvement Value:$257,300
72%
Total Assessment$357,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,595+6.7%
2024$11,805+1.2%
2023$11,662+6.5%
2022$10,947+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,334DeedBook 6293, Page 66Recorded7/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 4501, Page 178

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2291, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1980