Skip to content

33 Ray Dwier DrTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 26, 2015

Property Information

Block2014
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,495
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,500
27%
Improvement Value:$267,900
73%
Total Assessment$368,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,982+6.7%
2024$12,168+1.2%
2023$12,021+6.5%
2022$11,284+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,495DeedBook 6228, Page 1093Recorded9/14/2015

Property Sale

SaleMulti
$91,900
DeedBook 2148, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1980