Skip to content

22 Newkirk AveTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block2023
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
28%
Improvement Value:$69,600
72%
Total Assessment$96,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,408+6.7%
2024$3,194+1.2%
2023$3,155-3.3%
2022$3,262+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 6303, Page 184Recorded10/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$53,580
DeedBook 4243, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1920