Skip to content

2267 Liberty StTrenton, NJ 08629

Built 1927

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 6, 2017

Property Information

Block2044
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,565
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
19%
Improvement Value:$117,100
81%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,096+6.7%
2024$4,776+1.2%
2023$4,718-3.3%
2022$4,877+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,565DeedBook 6288, Page 407Recorded6/8/2017

Property Sale

SaleMulti
$77,300
DeedBook 3316, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1927