Skip to content

11 Charlotte AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block2020
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
21%
Improvement Value:$122,200
79%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,452+6.7%
2024$5,110+1.2%
2023$5,048-3.3%
2022$5,218+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900
Sq Ft1,392DeedBook 6411, Page 1299Recorded8/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4982, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1925